Курс валют USD 25.75 : EUR 28.70
+38 0332  74 91 91
office@novimandry.com

Пошук по сайту
+38 050 377 0727, +38 063 567 6666, +38 097 554 9293

Порядок перетинання кордону України громадянами

ДОКУМЕНТИ ДЛЯ  ПЕРЕТИНАННЯ ДЕРЖАВНОГО КОРДОНУ ГРОМАДЯНАМИ УКРАЇНИ

 • паспорт громадянина України для виїзду за кордон
 • дипломатичний паспорт
 • службовий паспорт
 • проїзний документ дитини
 • посвідчення особи моряка
 • посвідчення члена екіпажу

У разі втрати громадянином України, який постійно проживає в Україні, зазначених документів за межами території України, документом, що дає право на в’їзд в Україну, є посвідчення особи на повернення в Україну, яке видається дипломатичними представництвами чи консульськими установами України за кордоном.

У передбачених міжнародними договорами України випадках замість документів, зазначених вище, для виїзду за кордон можуть використовуватися інші документи.

Відповідно до ст. 33 Конституції України громадянин України ні за яких підстав не може бути обмежений у праві в’їзду в Україну

 

ПОРЯДОК ПОСТАНОВКИ ВІДМІТОК ПРО ПЕРЕТИНАННЯ КОРДОНУ

Після перевірки паспортних документів громадян України вони повертаються власнику без проставлення відмітки про перетинання державного кордонуТака відмітка в паспортному документі громадянина України проставляється у випадку його особистого прохання про це.

 

ВИПАДКИ У ЯКИХ ГРОМАДЯНИНУ УКРАЇНИ МОЖЕ БУТИ ТИМЧАСОВО ВІДМОВЛЕНО В ПЕРЕТИНАННІ ДЕРЖАВНОГО КОРДОНУ

Відповідно до п. 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» громадянину України може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон у випадках якщо:

 • він обізнаний з відомостями, які становлять державну таємницю;
 • діють неврегульовані аліментні, договірні чи інші невиконані зобов’язання;
 • проти нього порушено кримінальну справу;
 • він засуджений за вчинення злочину;
 • він ухиляється від виконання зобов’язань, покладених на нього судовим рішенням;
 • він свідомо сповістив про себе неправдиві відомості;
 • він підлягає призову на строкову військову службу;
 • на нього подано цивільний позов до суду;
 • він за вироком суду визнаний особливо небезпечним рецидивістом чи перебуває під адміністративним наглядом міліції. 

 

Виїзд за кордон неповнолітніх дітей — громадян України

Відповідно до ст. 2 «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» неповнолітні громадяни України виїжджають з України за наявності проїзного документа дитини, який видається дітям у віці до 18 років, або якщо вони вписані в закордонний паспорт одного з батьків. При цьому у паспорти батьків з 5-ти річного віку дітей вклеюються фотокартки.

Відповідно до п. 4 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.95 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010р. № 724)  Виїзд з України громадян,  які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється:

1) за  нотаріально  посвідченою  згодою  другого з батьків із зазначенням у ній  держави  прямування  та  відповідного  часового проміжку   перебування  у  цій  державі,  якщо  другий  з  батьків відсутній у пункті пропуску;

2) без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків:

якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства,  що  підтверджується  записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску;

якщо у паспорті громадянина України для виїзду за  кордон,  з яким   перетинає   державний  кордон  громадянин,  який  не  досяг 16-річного віку,  або  проїзному  документі  дитини  є  запис  про вибуття  на  постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на консульський облік у  дипломатичному  представництві або консульській установі України за кордоном;

 

у разі пред’явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій:

 • свідоцтва про смерть другого з батьків;
 • рішення суду про  позбавлення  батьківських  прав  другого  з батьків;
 • рішення суду   про   визнання другого  з  батьків  безвісно відсутнім;
 • рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
 • рішення суду  про  надання  дозволу  на   виїзд   з   України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
 • довідки про народження дитини,  виданої  відділом  реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно  до  частини  першої  статті 135 Сімейного кодексу України  (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері).

ОСОБЛИВОСТІ ВИЇЗДУ ДІТЕЙ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ

до Російської Федерації: відповідно до Угоди між Урядом України та Російської Федерації про умови взаємних поїздок громадян діти – громадяни України до 16 років можуть перетинати державний кордон за наявності свідоцтва про народження;

до Республіки Білорусь: діти – громадяни України можуть перетинати державний кордон за наявності проїзного документа дитини, або за паспортом громадянина України для виїзду за кордон батьків, у який вони вписані.

 

Порядок перетинання кордону іноземцями та особами без громадянства

Іноземці та особи без громадянства в’їжджають в Україну за наявності визначеного законодавством або міжнародним договором України дійсного паспортного документа та візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.

Ксерокопії нотаріально засвідчених паспортних документів, свідоцтв про народження, віз право на перетинання державного кордону не дають.

 

ДОКУМЕНТИ ДЛЯ ПЕРЕТИНАННЯ ДЕРЖАВНОГО КОРДОНУ УКРАЇНИ

 

 • закордонний паспорт
 • документ на повернення в державу громадянства або проживання
 • (у разі втрати паспортного документа на території України)
 • внутрішній паспорт (лише для громадян Російської Федерації)
 • українська віза (для громадян держав з візовим порядком поїздок)

 Увага! Ідентифікаційна картка (ID-card), що посвідчує особу іноземного громадянина, не дає права на перетинання державного кордону України.

 

Перелік держав, громадяни яких в’їжджають в Україну без віз

 

країни ЄС

Сан-Марино

країни СНД (крім Туркменістану)

Ватикан

Швейцарія

США

Ліхтенштейн

Канада

Андорра

Ізраїль

Монако

Японія

Норвегія

Гонконг

Ісландія

Монголія

Чорногорія

Південна Корея

Боснія і Герцеговина

Парагвай

Сербія

Аргентина

Бразилія

 

 

Реєстрація в пункті пропуску через державний кордон включає проставлення в паспортному документі та/або імміграційній картці іноземця та особи без громадянства або в інших документах, передбачених законодавством, відмітки “В’їзд”, внесення відомостей про іноземця та особу без громадянства, їх паспортних даних до відповідного реєстру.

РЕЄСТРАЦІЯ В ПУНКТІ ПРОПУСКУ ЧЕРЕЗ ДЕРЖАВНИЙ КОРДОН

Іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну можуть тимчасово перебувати на її території на підставі реєстрації у пункті пропуску через державний кордон.

 

ПІДТВЕРДЖЕННЯ НАЯВНОСТІ ДОСТАТНЬОГО ФІНАНСОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

 

В’їзд в Україну, перебування на території України та транзитний проїзд через територію України іноземців здійснюється за наявності достатнього фінансового забезпечення або наявності можливості отримати таке забезпечення законним способом на території України. 

Перевірка наявності достатнього фінансового забезпечення проводиться уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби вибірково, у разі здійснення процедури контролю другої лінії.

 

ЩО РОБИТИ ЯКЩО ВИ ВТРАТИЛИ ДОКУМЕНТ ДЛЯ ПЕРЕТИНАННЯ КОРДОНУ

У разі втрати на території України паспортного документу іноземці та особи без громадянства повинні негайно повідомити про це приймаючу сторону та орган внутрішніх справ (міліцію) для отримання відповідної довідки, яка підтверджує даний факт. При цьому виїзд з території України здійснюється по паспортному документу або свідоцтву на повернення, яке видається іноземцям, особам без громадянства в консульській установі своєї країни в Україні без візи.

 

Пункти пропуску

Залізничне, автомобільне, морське, поромне, повітряне та інші види сполучення через державний України здійснюється лише у пунктах пропуску.
Пункти пропуску поділяються на:

 • міжнародні (для пропуску громадян та транспортних засобів усіх держав);
 • міждержавні (для пропуску громадян України та громадян суміжних держав, а також транспортних засобів, що їм належать);
 • місцеві (для спрощеного пропуску громадян України та громадян суміжних держав, які проживають в прикордонних областях (районах), а також транспортних засобів, що їм належать).

Пропуск осіб, що перетинають кордон, здійснюється Державною прикордонною службою України за дійсними документами на право в’їзду на територію України чи право виїзду з неї. Пропуск транспортних засобів, вантажів, товарів та іншого майна через кордон проводиться відповідно до діючого законодавства та міжнародних договорів України.
При перетинанні громадянами кордону проводиться прикордонний контроль, який передбачає перевірку документів та підстав на право в’їзду в Україну чи виїзду з неї, а також здійснюється огляд транспортних засобів, вантажів, товарів (предметів) та іншого майна.
Прикордонний контроль здійснюється:

 • при в’їзді в Україну – перед проведенням інших видів контролю;
 • при виїзді з України – після завершення усіх необхідних видів контролю.

 Після завершення перевірки посадовою особою пункту пропуску у паспорті громадянина ставиться штамп з відповідною позначкою “В’їзд” або “Виїзд”, а також інші необхідні позначки. Паспорт (інший документ) повертається громадянину.

 

ПЕРЕЛІК

пунктів пропуску (пунктів контролю) через державний кордон

 

НА КОРДОНІ З РЕСПУБЛІКОЮ ПОЛЬЩА

 

НА КОРДОНІ ЗІ СЛОВАЦЬКОЮ РЕСПУБЛІКОЮ

 

НА КОРДОНІ З УГОРСЬКОЮ РЕСПУБЛІКОЮ

 

НА КОРДОНІ З РУМУНІЄЮ

 

НА КОРДОНІ З РЕСПУБЛІКОЮ МОЛДОВА

 

НА КОРДОНІ З РОСІЙСЬКОЮ ФЕДЕРАЦІЄЮ

 

НА КОРДОНІ З РЕСПУБЛІКОЮ БІЛОРУСЬ

 

ДЛЯ ПОВІТРЯНОГО СПОЛУЧЕННЯ

 

ДЛЯ МОРСЬКОГО СПОЛУЧЕННЯ

 

ДЛЯ РІЧКОВОГО СПОЛУЧЕННЯ

 

Посилання:

Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України
Верховна Рада України; Закон від 21.01.1994 № 3857-XII

http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/3857-12

 

Про внесення зміни до статті 4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян […]
Верховна Рада України; Закон від 15.03.2011 № 3140-VI

 

Постанова Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України»

http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF